Betygskartan
Meny

Rönninge gymnasium — gymnasium, betygspoäng 12,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Salem · Rönninge

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Rönninge gymnasium i Rönninge är en kommunal gymnasieskola med 5 nationella program (3 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 12,4 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 12,4 poäng. 72,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

12,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2022/23–2024/25 -1,6 mot snittet för alla program (oviktat)
72,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 3 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -9,8 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
76,3 % Behöriga lärare -1,4 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
240 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Barn- och fritidsprogrammet (12,6 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (11,9 p).

Högskoleförberedande program (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Samhällsvetenskapsprogrammet 11,9 71,4 % 70,4 % – 100
Ekonomiprogrammet 12,5 71,4 % 50,0 % – 50
Naturvetenskapsprogrammet 12,4 73,3 % 52,2 % – 30

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – – 30
Barn- och fritidsprogrammet 12,6 – – – 20
Introduktionsprogram (3)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Rönninge gymnasium

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

76,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,3 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
5,8 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
6,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -1,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Rönninge gymnasium, Salem

Rönninge gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Rönninge. Skolan tillhör Salem kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 12,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,6 poäng.

72,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.

Kontakt och adress

Säbyhallsvägen 50, 14430 Rönninge

08-53259503

http://www.ronningegymnasium.se/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Rönninge gymnasium

Närliggande skolor i Salem och Stockholms län

Fler skolor i Salem

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Rönninge gymnasium

Vilka gymnasieprogram finns på Rönninge gymnasium?

Rönninge gymnasium erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Rönninge gymnasium?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Rönninge gymnasium är 12,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Barn- och fritidsprogrammet (12,6 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (11,9 p).

Hur många av eleverna på Rönninge gymnasium blir behöriga till högskolan?

72,0 % av eleverna på Rönninge gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur många lärare på Rönninge gymnasium är behöriga?

76,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Rönninge gymnasium?

Rönninge gymnasium har omkring 240 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Rönninge gymnasium?

Rönninge gymnasium är en kommunal skola i Salem (Gymnasium).

Mer statistik om Rönninge gymnasium

← Se alla skolor i Salem

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →