S:ta Ragnhildgymnasiet — gymnasium, betygspoäng 13,7
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
S:ta Ragnhildgymnasiet är en fristående gymnasieskola i Södertälje med 2 nationella program (2 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,7 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 76,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (13,8 p), lägst Ekonomiprogrammet (13,5 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 13,5 | 86,2 % | 73,0 % | 213–250 | 170 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 13,8 | 66,7 % | 75,8 % | 190–258 | 80 |
Personal, gymnasiet på S:ta Ragnhildgymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
74,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — S:ta Ragnhildgymnasiet, Södertälje
S:ta Ragnhildgymnasiet är ett gymnasium (friskola) belägen i Södertälje.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
76,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 250 och 258 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,5, studiero 4,9 och nöjdhet med skolan 4,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Korpuddsvägen 1, 15257 Södertälje
Visa på kartaGymnasieskolor nära S:ta Ragnhildgymnasiet
Närliggande skolor i Södertälje
Fler skolor i Södertälje
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om S:ta Ragnhildgymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på S:ta Ragnhildgymnasiet?
S:ta Ragnhildgymnasiet erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på S:ta Ragnhildgymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på S:ta Ragnhildgymnasiet är 13,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (13,8 p), lägst Ekonomiprogrammet (13,5 p).
Hur många av eleverna på S:ta Ragnhildgymnasiet blir behöriga till högskolan?
76,5 % av eleverna på S:ta Ragnhildgymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till S:ta Ragnhildgymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 250 och 258 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på S:ta Ragnhildgymnasiet är behöriga?
74,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på S:ta Ragnhildgymnasiet?
S:ta Ragnhildgymnasiet har omkring 250 elever (2025/26).
Mer statistik om S:ta Ragnhildgymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →