Staffangymnasiet RO7 — gymnasium, betygspoäng 13,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Staffangymnasiet RO7 i Söderhamn är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund med 14 nationella program (2 högskoleförberedande program, 12 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 14 program med redovisat värde) är 13,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 42,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (13,7 p), lägst El- och energiprogrammet (12,8 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | – | – | – | – | 10 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Yrkesprogram (12)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 13,7 | – | 50,0 % | 173–219 | 110 |
| El- och energiprogrammet | 12,8 | 42,9 % | 88,5 % | 218–248 | 90 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,5 | – | 70,0 % | 110–194 | 60 |
| Hotell- och turismprogrammet | – | – | – | 160–250 | 30 |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | – | – | – | 95–196 | 20 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | – | – | – | 98–196 | 20 |
| Barn- och fritidsprogrammet | – | – | – | 185–221 | 10 |
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 200–253 | 10 |
| Industritekniska programmet | – | – | – | 180–191 | 10 |
| Naturbruksprogrammet | – | – | – | 160–184 | 10 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | – | – | – | 185–189 | 10 |
| Hantverksprogrammet | – | – | – | – | – |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 30 elever
Personal, gymnasiet på Staffangymnasiet RO7
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
77,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Staffangymnasiet RO7, Söderhamn
Staffangymnasiet RO7 är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Söderhamn.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 14 program med redovisat värde) är 13,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,6 poäng.
42,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 184 och 253 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Norrtullsgatan 3, 82631 Söderhamn
Visa på kartaGymnasieskolor nära Staffangymnasiet RO7
- Staffangymnasiet RO6
- Torsbergsgymnasiet RO4
- Torsbergsgymnasiet RO5
- Torsbergs anpassade gymnasium RO1
Närliggande skolor i Söderhamn och Gävleborgs län
Fler skolor i Söderhamn
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Staffangymnasiet RO7
Vilka gymnasieprogram finns på Staffangymnasiet RO7?
Staffangymnasiet RO7 erbjuder 14 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Industritekniska programmet, Naturbruksprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Hantverksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Staffangymnasiet RO7?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Staffangymnasiet RO7 är 13,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (13,7 p), lägst El- och energiprogrammet (12,8 p).
Hur många av eleverna på Staffangymnasiet RO7 blir behöriga till högskolan?
42,9 % av eleverna på Staffangymnasiet RO7 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Staffangymnasiet RO7?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 184 och 253 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Staffangymnasiet RO7 är behöriga?
77,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Staffangymnasiet RO7?
Staffangymnasiet RO7 har omkring 400 elever (2025/26).
Mer statistik om Staffangymnasiet RO7
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →