Tannbergsskolan 3 — gymnasium, betygspoäng 14,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Lycksele finns Tannbergsskolan 3, en kommunal gymnasieskola, med 6 nationella program (1 högskoleförberedande program, 5 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 6 program med redovisat värde) är 14,3 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,3 poäng. 80,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (15,0 p), lägst El- och energiprogrammet (13,0 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Estetiska programmet | – | – | – | – | 10 |
Yrkesprogram (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 15,0 | – | – | 148–213 | 60 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 15,0 | 80,0 % | 50,0 % | 93–206 | 40 |
| Barn- och fritidsprogrammet | – | – | – | 120–210 | 30 |
| El- och energiprogrammet | 13,0 | – | – | – | 30 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Tannbergsskolan 3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 61,0 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Tannbergsskolan 3, Lycksele
Tannbergsskolan 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Lycksele.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 6 program med redovisat värde) är 14,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.
80,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 206 och 213 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22.
Kontakt och adress
Tannbergsvägen 9, 92133 Lycksele
Visa på kartaGymnasieskolor nära Tannbergsskolan 3
Närliggande skolor i Lycksele
Fler skolor i Lycksele
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Tannbergsskolan 3
Vilka gymnasieprogram finns på Tannbergsskolan 3?
Tannbergsskolan 3 erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet); yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, El- och energiprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Tannbergsskolan 3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Tannbergsskolan 3 är 14,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (15,0 p), lägst El- och energiprogrammet (13,0 p).
Hur många av eleverna på Tannbergsskolan 3 blir behöriga till högskolan?
80,0 % av eleverna på Tannbergsskolan 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Tannbergsskolan 3?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 206 och 213 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Tannbergsskolan 3 är behöriga?
Lärarbehörigheten är 61,0 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Tannbergsskolan 3?
Tannbergsskolan 3 har omkring 190 elever (2025/26).
Mer statistik om Tannbergsskolan 3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →