Torekällgymnasiet — gymnasium, betygspoäng 13,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Södertälje finns Torekällgymnasiet, en kommunal gymnasieskola, med 6 nationella program (1 högskoleförberedande program, 5 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 6 program med redovisat värde) är 13,3 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Vård- och omsorgsprogrammet (14,8 p), lägst El- och energiprogrammet (11,9 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Estetiska programmet | – | – | – | – | – |
Yrkesprogram (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 11,9 | – | 75,0 % | 170–217 | 70 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 12,6 | – | 73,1 % | 138–193 | 50 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 13,2 | – | – | 165–209 | 40 |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 13,9 | – | 76,9 % | 170–188 | 40 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 14,8 | – | – | 85–155 | 20 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 50 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Torekällgymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
76,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Torekällgymnasiet, Södertälje
Torekällgymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Södertälje.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 6 program med redovisat värde) är 13,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,6 poäng.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 155 och 217 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.
Kontakt och adress
Västergatan 2, 15161 Södertälje
http://www.sodertalje.se/torekallgymnasiet
Visa på kartaGymnasieskolor nära Torekällgymnasiet
Närliggande skolor i Södertälje
Fler skolor i Södertälje
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Torekällgymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Torekällgymnasiet?
Torekällgymnasiet erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Torekällgymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Torekällgymnasiet är 13,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Vård- och omsorgsprogrammet (14,8 p), lägst El- och energiprogrammet (11,9 p).
Hur höga är antagningspoängen till Torekällgymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 155 och 217 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Torekällgymnasiet är behöriga?
76,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Torekällgymnasiet?
Torekällgymnasiet har omkring 280 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Torekällgymnasiet?
Torekällgymnasiet är en kommunal skola i Södertälje (Gymnasium).
Mer statistik om Torekällgymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →