Betygskartan
Meny

Tyresö gymnasium — gymnasium, betygspoäng 12,6

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Tyresö

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Tyresö gymnasium är en kommunal gymnasieskola i Tyresö med 8 nationella program (2 högskoleförberedande program, 6 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 8 program med redovisat värde) är 12,6 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 12,6 poäng. 22,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

12,6 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 -1,3 mot snittet för alla program (oviktat)
22,1 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
79,7 % Behöriga lärare + 2,0 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
520 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (12,7 p), lägst El- och energiprogrammet (12,4 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet – – – 198–239 30
Samhällsvetenskapsprogrammet – – – 143–211 30

Yrkesprogram (6)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 12,4 22,1 % 88,2 % 83–177 130
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – 90–171 40
Fordons- och transportprogrammet 12,7 – 90,9 % 133–178 30
Vård- och omsorgsprogrammet – – – 98–217 30
Frisör- och stylistprogrammet – – – 83–146 10
Hantverksprogrammet 12,7 – – – –
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 70 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 50 elever
  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 40 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 20 elever

Personal, gymnasiet på Tyresö gymnasium

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

79,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,3 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,6 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,2 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Tyresö gymnasium, Tyresö

Tyresö gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Tyresö.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 8 program med redovisat värde) är 12,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,3 poäng.

22,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 146 och 239 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 7,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19–2022/23.

Kontakt och adress

Farmarstigen 7, 13536 Tyresö

08-57829940

http://www.tyresogymnasium.se/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Tyresö gymnasium

Närliggande skolor i Tyresö och Stockholms län

Fler skolor i Tyresö

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Tyresö gymnasium

Vilka gymnasieprogram finns på Tyresö gymnasium?

Tyresö gymnasium erbjuder 8 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Tyresö gymnasium?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Tyresö gymnasium är 12,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (12,7 p), lägst El- och energiprogrammet (12,4 p).

Hur många av eleverna på Tyresö gymnasium blir behöriga till högskolan?

22,1 % av eleverna på Tyresö gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Tyresö gymnasium?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 146 och 239 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Tyresö gymnasium är behöriga?

79,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Tyresö gymnasium?

Tyresö gymnasium har omkring 520 elever (2025/26).

Mer statistik om Tyresö gymnasium

← Se alla skolor i Tyresö

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →