Betygskartan
Meny

Upplands-Brogymnasiet — gymnasium, betygspoäng 13,0

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Upplands-Bro · Kungsängen

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Kungsängen finns Upplands-Brogymnasiet, en kommunal gymnasieskola, med 8 nationella program (4 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,0 poäng. 80,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,0 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,9 mot snittet för alla program (oviktat)
80,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 5 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -1,8 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
86,7 % Behöriga lärare + 9,0 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
880 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,5 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (11,7 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 13,7 100,0 % 91,7 % 125–234 190
Samhällsvetenskapsprogrammet 11,7 66,7 % 60,7 % 200–248 140
Naturvetenskapsprogrammet 14,5 84,2 % 70,8 % 168–251 70
Teknikprogrammet 13,4 88,0 % 82,1 % 170–240 50

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 12,4 – 82,9 % 108–183 130
Försäljnings- och serviceprogrammet 13,4 – 71,4 % 178–215 70
Barn- och fritidsprogrammet 12,2 61,1 % 59,1 % 95–181 60
Bygg- och anläggningsprogrammet 12,7 – 71,4 % 95–190 50
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 60 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 40 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 30 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Upplands-Brogymnasiet

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

86,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,2 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,0 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
6,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Upplands-Brogymnasiet, Upplands-Bro

Upplands-Brogymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Kungsängen. Skolan tillhör Upplands-Bro kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,9 poäng.

80,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 181 och 251 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.

Kontakt och adress

Skolvägen 24, 19634 Kungsängen

08-58169287

http://www.edu.upplands-bro.se/ubg

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Upplands-Brogymnasiet

Närliggande skolor i Upplands-Bro och Stockholms län

Fler skolor i Upplands-Bro

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Upplands-Brogymnasiet

Vilka gymnasieprogram finns på Upplands-Brogymnasiet?

Upplands-Brogymnasiet erbjuder 8 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Upplands-Brogymnasiet?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Upplands-Brogymnasiet är 13,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,5 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (11,7 p).

Hur många av eleverna på Upplands-Brogymnasiet blir behöriga till högskolan?

80,0 % av eleverna på Upplands-Brogymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Upplands-Brogymnasiet?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 181 och 251 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Upplands-Brogymnasiet är behöriga?

86,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Upplands-Brogymnasiet?

Upplands-Brogymnasiet har omkring 880 elever (2025/26).

Mer statistik om Upplands-Brogymnasiet

← Se alla skolor i Upplands-Bro

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →