Betygskartan
Meny

Uppsala yrkesgymnasium Jälla — gymnasium, betygspoäng 12,5

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Uppsala

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Uppsala finns Uppsala yrkesgymnasium Jälla, en kommunal gymnasieskola, med 5 nationella program (5 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,5 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 31,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

12,5 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -1,4 mot snittet för alla program (oviktat)
31,5 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
91,9 % Behöriga lärare + 14,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
670 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturbruksprogrammet (14,0 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (11,3 p).

Yrkesprogram (5)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 12,1 – 89,8 % 158–197 160
Naturbruksprogrammet 14,0 32,6 % 62,7 % 118–205 150
Fordons- och transportprogrammet 11,7 – 73,1 % 145–205 140
El- och energiprogrammet 13,5 30,3 % 70,4 % 218–251 90
VVS- och fastighetsprogrammet 11,3 – 91,7 % 193–213 50
Introduktionsprogram (3)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 70 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Uppsala yrkesgymnasium Jälla

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 91,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,3 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,9 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,7 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Uppsala yrkesgymnasium Jälla, Uppsala

Uppsala yrkesgymnasium Jälla är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Uppsala.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,4 poäng.

31,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 197 och 251 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Jälla 211, 75473 Uppsala

018-562300

https://yrkesgymnasiumjalla.uppsala.se/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Uppsala yrkesgymnasium Jälla

Närliggande skolor i Uppsala

Fler skolor i Uppsala

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Uppsala yrkesgymnasium Jälla

Vilka gymnasieprogram finns på Uppsala yrkesgymnasium Jälla?

Uppsala yrkesgymnasium Jälla erbjuder 5 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, Naturbruksprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, El- och energiprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Uppsala yrkesgymnasium Jälla?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Uppsala yrkesgymnasium Jälla är 12,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturbruksprogrammet (14,0 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (11,3 p).

Hur många av eleverna på Uppsala yrkesgymnasium Jälla blir behöriga till högskolan?

31,5 % av eleverna på Uppsala yrkesgymnasium Jälla är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Uppsala yrkesgymnasium Jälla?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 197 och 251 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Uppsala yrkesgymnasium Jälla är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 91,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Uppsala yrkesgymnasium Jälla?

Uppsala yrkesgymnasium Jälla har omkring 670 elever (2025/26).

Mer statistik om Uppsala yrkesgymnasium Jälla

← Se alla skolor i Uppsala

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →