Vallentuna gymnasium — gymnasium, betygspoäng 12,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Vallentuna gymnasium är en kommunal gymnasieskola i Vallentuna med 7 nationella program (2 högskoleförberedande program, 5 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 7 program med redovisat värde) är 12,6 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 12,6 poäng. 81,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Barn- och fritidsprogrammet (13,2 p), lägst Ekonomiprogrammet (11,6 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 12,6 | 86,2 % | 74,2 % | 183–223 | 120 |
| Ekonomiprogrammet | 11,6 | 75,9 % | 71,4 % | 223–242 | 90 |
Yrkesprogram (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 12,8 | – | 92,3 % | 93–168 | 60 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,0 | – | 90,9 % | 190–212 | 50 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 13,2 | – | – | 130–185 | 50 |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | – | – | – | 150–196 | 40 |
| Naturbruksprogrammet | – | – | – | 110–154 | 10 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 30 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 20 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 20 elever
Personal, gymnasiet på Vallentuna gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
78,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Vallentuna gymnasium, Vallentuna
Vallentuna gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Vallentuna.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 7 program med redovisat värde) är 12,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,3 poäng.
81,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 154 och 242 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,1, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Gymnasievägen 4, 18636 Vallentuna
https://www.vallentuna.se/gymnasiet/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Vallentuna gymnasium
Närliggande skolor i Vallentuna och Stockholms län
Fler skolor i Vallentuna
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Vallentuna gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Vallentuna gymnasium?
Vallentuna gymnasium erbjuder 7 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Naturbruksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Vallentuna gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Vallentuna gymnasium är 12,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Barn- och fritidsprogrammet (13,2 p), lägst Ekonomiprogrammet (11,6 p).
Hur många av eleverna på Vallentuna gymnasium blir behöriga till högskolan?
81,1 % av eleverna på Vallentuna gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Vallentuna gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 154 och 242 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Vallentuna gymnasium är behöriga?
78,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Vallentuna gymnasium?
Vallentuna gymnasium har omkring 500 elever (2025/26).
Mer statistik om Vallentuna gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →