Vinsta grundskola västra — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Stockholm · Vällingby
Grundskola åk 6–9
Vinsta grundskola västra är en kommunal skola (grundskola) i Vällingby med ett meritvärde på 235,5 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 10,0 poäng sedan läsåret 2019/20. 83,1 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 81,2 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 225,5 | 227,9 | 242,8 | 229,6 | 210,5 | 248,3 | 235,5 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Vinsta grundskola västra som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 23 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 234 p · Faktiskt: 210 p · Avvikelse: -23 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 234 poäng. Vinsta grundskola västra uppnådde 210 poäng — 23 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Vinsta grundskola västra
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
81,2 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 12,1 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Vinsta grundskola västra, Stockholm
Vinsta grundskola västra är en grundskola (kommunal skola) belägen i Vällingby. Skolan tillhör Stockholm kommun.
Skolans meritvärde är 235,5 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 5,8 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 256,6 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 23 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 234 poäng och skolan nådde 210 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 225,5 till 235,5 poäng, en förbättring med 10,0 poäng.
Lärarbehörigheten är 81,2 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 83,1 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 5,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Sorterargatan 26, 16250 Vällingby
https://grundskola.stockholm/hitta-grundskola/grundskola/vinsta-grundskola-vastra
Visa på kartaLiknande skolor i Stockholm
- Sjöängsskolan 235,5 p
- Fryshuset Grundskola Hammarby Sjöstad 235,6 p
- Farsta grundskola 236,3 p
- Järvaskolan 237,0 p
Skolor i Stockholm med liknande meritvärde
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Vinsta grundskola västra
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Idrott och hälsa, Slöjd, Moderna språk, Engelska, Hem- och konsumentkunskap, Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Fysik, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Vinsta grundskola västra
Vad är meritvärdet på Vinsta grundskola västra?
Meritvärdet på Vinsta grundskola västra är 235,5 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Vinsta grundskola västra placerar sig över rikssnittet med 5,8 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Vinsta grundskola västra är behöriga?
På Vinsta grundskola västra har 81,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Vinsta grundskola västra?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Vinsta grundskola västra 23 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 234, faktiskt 210 poäng).
Vilken typ av skola är Vinsta grundskola västra?
Vinsta grundskola västra är en kommunal skola i Stockholm (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Vinsta grundskola västra?
På Vinsta grundskola västra är 83,1 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Vinsta grundskola västra?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 5,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Vinsta grundskola västra
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — idrott och hälsa
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — moderna språk
- Skolor i Stockholm — idrott och hälsa
- Skolor i Stockholm — slöjd
- Skolor i Stockholm — moderna språk
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →