Academy X Music and Business Vara — gymnasium, betygspoäng 13,8
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Vara finns Academy X Music and Business Vara, en fristående gymnasieskola, med 1 nationellt program (1 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,8 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,5 poäng. 84,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Estetiska programmet | 13,8 | 84,4 % | 68,4 % | 158–248 | 110 |
Personal, gymnasiet på Academy X Music and Business Vara
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
80,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Academy X Music and Business Vara, Vara
Academy X Music and Business Vara är ett gymnasium (friskola) belägen i Vara.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
84,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 247,7 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 8,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Allégatan 53, 53431 Vara
Visa på kartaGymnasieskolor nära Academy X Music and Business Vara
Närliggande skolor i Vara och Västra Götalands län
Fler skolor i Vara
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Academy X Music and Business Vara
Vilka gymnasieprogram finns på Academy X Music and Business Vara?
Academy X Music and Business Vara erbjuder 1 nationellt program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet).
Vad är betygspoängen på Academy X Music and Business Vara?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Academy X Music and Business Vara är 13,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Hur många av eleverna på Academy X Music and Business Vara blir behöriga till högskolan?
84,4 % av eleverna på Academy X Music and Business Vara är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Academy X Music and Business Vara?
Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 247,7 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Academy X Music and Business Vara är behöriga?
80,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Academy X Music and Business Vara?
Academy X Music and Business Vara har omkring 110 elever (2025/26).
Mer statistik om Academy X Music and Business Vara
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →