Lagmansgymnasiet2 — gymnasium, betygspoäng 13,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Lagmansgymnasiet2 är en kommunal gymnasieskola i Vara med 4 nationella program (2 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 13,6 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,5 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,9 p), lägst Industritekniska programmet (12,3 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | – | – | 100,0 % | – | 30 |
| Teknikprogrammet | 14,9 | 100,0 % | 91,7 % | – | 30 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,5 | – | 93,8 % | – | 50 |
| Industritekniska programmet | 12,3 | – | 73,3 % | – | 30 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 70 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Lagmansgymnasiet2
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 64,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Lagmansgymnasiet2, Vara
Lagmansgymnasiet2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Vara.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 13,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,3 poäng.
100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.
Kontakt och adress
Allégatan 51, 53431 Vara
http://vara.se/barn-och-utbildning/lagmansgymnasiet/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Lagmansgymnasiet2
Närliggande skolor i Vara och Västra Götalands län
Fler skolor i Vara
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Lagmansgymnasiet2
Vilka gymnasieprogram finns på Lagmansgymnasiet2?
Lagmansgymnasiet2 erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet).
Vad är betygspoängen på Lagmansgymnasiet2?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Lagmansgymnasiet2 är 13,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,9 p), lägst Industritekniska programmet (12,3 p).
Hur många av eleverna på Lagmansgymnasiet2 blir behöriga till högskolan?
100,0 % av eleverna på Lagmansgymnasiet2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur många lärare på Lagmansgymnasiet2 är behöriga?
Lärarbehörigheten är 64,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Lagmansgymnasiet2?
Lagmansgymnasiet2 har omkring 220 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Lagmansgymnasiet2?
Lagmansgymnasiet2 är en kommunal skola i Vara (Gymnasium).
Mer statistik om Lagmansgymnasiet2
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →