Betygskartan
Meny

Arlandagymnasiet 1 — gymnasium, betygspoäng 14,8

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Sigtuna · Märsta

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Märsta finns Arlandagymnasiet 1, en kommunal gymnasieskola, med 6 nationella program (4 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram, 1 riksrekryterande utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 6 program med redovisat värde) är 14,8 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,4 poäng. 97,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,8 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,9 mot snittet för alla program (oviktat)
97,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 4 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 15,6 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
83,0 % Behöriga lärare + 5,3 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
650 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,5 p), lägst Teknikprogrammet (14,1 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Samhällsvetenskapsprogrammet 14,1 93,2 % 72,1 % 180–220 260
Ekonomiprogrammet 14,4 96,2 % 80,0 % 185–264 220
Naturvetenskapsprogrammet 16,5 100,0 % 78,6 % 240–280 90
Teknikprogrammet 14,1 100,0 % 81,5 % 198–231 90

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Barn- och fritidsprogrammet – – – 123–177 –

Riksrekryterande utbildning (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Flygteknikutbildningen – – – 248–281 –
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Arlandagymnasiet 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

83,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 16,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,4 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
5,8 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,8 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Arlandagymnasiet 1, Sigtuna

Arlandagymnasiet 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Märsta. Skolan tillhör Sigtuna kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 6 program med redovisat värde) är 14,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,9 poäng.

97,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 177 och 281 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Vikingavägen 2, 19551 Märsta

08-59126000

http://www.arlandagymnasiet.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Arlandagymnasiet 1

Närliggande skolor i Sigtuna

Fler skolor i Sigtuna

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Arlandagymnasiet 1

Vilka gymnasieprogram finns på Arlandagymnasiet 1?

Arlandagymnasiet 1 erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet); riksrekryterande utbildning (Flygteknikutbildningen).

Vad är betygspoängen på Arlandagymnasiet 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Arlandagymnasiet 1 är 14,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,5 p), lägst Teknikprogrammet (14,1 p).

Hur många av eleverna på Arlandagymnasiet 1 blir behöriga till högskolan?

97,4 % av eleverna på Arlandagymnasiet 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Arlandagymnasiet 1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 177 och 281 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Arlandagymnasiet 1 är behöriga?

83,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 16,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Arlandagymnasiet 1?

Arlandagymnasiet 1 har omkring 650 elever (2025/26).

Mer statistik om Arlandagymnasiet 1

← Se alla skolor i Sigtuna

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →