Betygskartan
Meny

Arlandagymnasiet 3 — gymnasium, betygspoäng 13,3

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Sigtuna · Märsta

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Märsta finns Arlandagymnasiet 3, en kommunal gymnasieskola, med 6 nationella program (5 yrkesprogram, 1 riksrekryterande utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 6 program med redovisat värde) är 13,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,4 poäng. 78,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,3 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,6 mot snittet för alla program (oviktat)
78,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 4 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
63,7 % Behöriga lärare -14,0 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
470 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Försäljnings- och serviceprogrammet (14,1 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,5 p).

Yrkesprogram (5)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Försäljnings- och serviceprogrammet 14,1 66,7 % 66,7 % 88–169 70
Barn- och fritidsprogrammet 13,0 78,6 % 70,6 % 80–135 50
Fordons- och transportprogrammet 12,5 – 71,4 % 90–146 50
Vård- och omsorgsprogrammet 13,8 84,6 % – 115–160 50
Restaurang- och livsmedelsprogrammet – – – 153–214 10

Riksrekryterande utbildning (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Flygteknikutbildningen 13,3 82,1 % – 245–275 180
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 40 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 20 elever

Personal, gymnasiet på Arlandagymnasiet 3

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 63,7 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,1 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
5,3 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
5,8 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Arlandagymnasiet 3, Sigtuna

Arlandagymnasiet 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Märsta. Skolan tillhör Sigtuna kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 6 program med redovisat värde) är 13,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,6 poäng.

78,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 135 och 275 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,1, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 5,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.

Kontakt och adress

Vikingavägen 2, 19551 Märsta

08-59126000

http://www.arlandagymnasiet.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Arlandagymnasiet 3

Närliggande skolor i Sigtuna

Fler skolor i Sigtuna

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Arlandagymnasiet 3

Vilka gymnasieprogram finns på Arlandagymnasiet 3?

Arlandagymnasiet 3 erbjuder 6 nationella program: yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet); riksrekryterande utbildning (Flygteknikutbildningen).

Vad är betygspoängen på Arlandagymnasiet 3?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Arlandagymnasiet 3 är 13,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Försäljnings- och serviceprogrammet (14,1 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,5 p).

Hur många av eleverna på Arlandagymnasiet 3 blir behöriga till högskolan?

78,0 % av eleverna på Arlandagymnasiet 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Arlandagymnasiet 3?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 135 och 275 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Arlandagymnasiet 3 är behöriga?

Lärarbehörigheten är 63,7 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Arlandagymnasiet 3?

Arlandagymnasiet 3 har omkring 470 elever (2025/26).

Mer statistik om Arlandagymnasiet 3

← Se alla skolor i Sigtuna

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →