Dackeskolan MG3 — gymnasium, betygspoäng 14,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola · Anpassad gymnasieskola
I Mjölby finns Dackeskolan MG3, en kommunal gymnasieskola, med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 94,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (14,7 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (14,1 p).
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 14,1 | 94,7 % | 95,0 % | 193–216 | 60 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 14,7 | – | 91,7 % | 103–193 | 40 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Dackeskolan MG3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
81,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Dackeskolan MG3, Mjölby
Dackeskolan MG3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Mjölby.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.
94,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 193 och 216 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,0, studiero 7,2 och nöjdhet med skolan 8,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Burensköldsvägen 33, 59532 Mjölby
http://www.mjolby.se/gymnasium
Visa på kartaGymnasieskolor nära Dackeskolan MG3
Närliggande skolor i Mjölby och Östergötlands län
Fler skolor i Mjölby
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Dackeskolan MG3
Vilka gymnasieprogram finns på Dackeskolan MG3?
Dackeskolan MG3 erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Dackeskolan MG3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Dackeskolan MG3 är 14,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (14,7 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (14,1 p).
Hur många av eleverna på Dackeskolan MG3 blir behöriga till högskolan?
94,7 % av eleverna på Dackeskolan MG3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Dackeskolan MG3?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 193 och 216 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Dackeskolan MG3 är behöriga?
81,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Dackeskolan MG3?
Dackeskolan MG3 har omkring 120 elever (2025/26).
Mer statistik om Dackeskolan MG3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →