Betygskartan
Meny

Dackeskolan MG4 — gymnasium, betygspoäng 13,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Mjölby

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Mjölby finns Dackeskolan MG4, en kommunal gymnasieskola, med 5 nationella program (4 yrkesprogram, 1 riksrekryterande utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 13,4 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 83,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2022/23–2024/25 -0,5 mot snittet för alla program (oviktat)
83,3 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
85,7 % Behöriga lärare + 8,0 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
140 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (14,7 p), lägst Industritekniska programmet (12,4 p).

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 14,7 83,3 % 91,7 % 118–208 40
Industritekniska programmet 12,4 – 92,9 % 115–171 40
Fordons- och transportprogrammet 12,6 – – 105–182 30
Hantverksprogrammet 13,8 – 83,3 % – –

Riksrekryterande utbildning (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Guldsmedsutbildningen – – – 175–240 10
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Dackeskolan MG4

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

85,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,9 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
7,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +1,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
8,5 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Dackeskolan MG4, Mjölby

Dackeskolan MG4 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Mjölby.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 13,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.

83,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 171 och 240 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 7,7 och nöjdhet med skolan 8,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.

Kontakt och adress

Burensköldsvägen 33, 59532 Mjölby

0142-85560

http://www.mjolby.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Dackeskolan MG4

Närliggande skolor i Mjölby och Östergötlands län

Fler skolor i Mjölby

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Dackeskolan MG4

Vilka gymnasieprogram finns på Dackeskolan MG4?

Dackeskolan MG4 erbjuder 5 nationella program: yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet, Fordons- och transportprogrammet, Hantverksprogrammet); riksrekryterande utbildning (Guldsmedsutbildningen).

Vad är betygspoängen på Dackeskolan MG4?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Dackeskolan MG4 är 13,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (14,7 p), lägst Industritekniska programmet (12,4 p).

Hur många av eleverna på Dackeskolan MG4 blir behöriga till högskolan?

83,3 % av eleverna på Dackeskolan MG4 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Dackeskolan MG4?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 171 och 240 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Dackeskolan MG4 är behöriga?

85,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Dackeskolan MG4?

Dackeskolan MG4 har omkring 140 elever (2025/26).

Mer statistik om Dackeskolan MG4

← Se alla skolor i Mjölby

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →