Betygskartan
Meny

Kungshögaskolan MG2 — gymnasium, betygspoäng 13,8

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Mjölby

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Mjölby finns Kungshögaskolan MG2, en kommunal gymnasieskola, med 5 nationella program (3 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,8 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 82,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,8 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 -0,1 mot snittet för alla program (oviktat)
82,5 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 3 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 0,7 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
77,6 % Behöriga lärare -0,1 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
260 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,3 p), lägst Teknikprogrammet (12,9 p).

Högskoleförberedande program (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 14,3 93,0 % 83,3 % 185–256 90
Samhällsvetenskapsprogrammet 14,3 94,4 % – – 70
Teknikprogrammet 12,9 – – 223–257 –

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Barn- och fritidsprogrammet 13,9 60,0 % 93,8 % 103–190 60
Vård- och omsorgsprogrammet 13,4 – – 118–198 30
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Kungshögaskolan MG2

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

77,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,9 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,2 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,5 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Kungshögaskolan MG2, Mjölby

Kungshögaskolan MG2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Mjölby.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

82,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 190 och 257 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,9, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Gymnasievägen 1, 59534 Mjölby

0142-85012

http://www.mjolby.se/mjolbygymnasium

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Kungshögaskolan MG2

Närliggande skolor i Mjölby och Östergötlands län

Fler skolor i Mjölby

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Kungshögaskolan MG2

Vilka gymnasieprogram finns på Kungshögaskolan MG2?

Kungshögaskolan MG2 erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Kungshögaskolan MG2?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Kungshögaskolan MG2 är 13,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,3 p), lägst Teknikprogrammet (12,9 p).

Hur många av eleverna på Kungshögaskolan MG2 blir behöriga till högskolan?

82,5 % av eleverna på Kungshögaskolan MG2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Kungshögaskolan MG2?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 190 och 257 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Kungshögaskolan MG2 är behöriga?

77,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Kungshögaskolan MG2?

Kungshögaskolan MG2 har omkring 260 elever (2025/26).

Mer statistik om Kungshögaskolan MG2

← Se alla skolor i Mjölby

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →