Kungshögaskolan MG1 — gymnasium, betygspoäng 13,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Kungshögaskolan MG1 i Mjölby är en kommunal gymnasieskola med 4 nationella program (3 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 13,9 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 92,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,1 p), lägst Teknikprogrammet (13,5 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 14,1 | 85,7 % | 80,0 % | 260–296 | 40 |
| Teknikprogrammet | 13,5 | – | – | – | 30 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,1 | 100,0 % | 94,1 % | 168–237 | – |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Introduktionsprogram (3)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 80 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Kungshögaskolan MG1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
74,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Kungshögaskolan MG1, Mjölby
Kungshögaskolan MG1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Mjölby.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 13,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
92,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 237 och 296 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 7,9 och nöjdhet med skolan 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Gymnasievägen 1, 59534 Mjölby
http://www.mjolby.se/mjolbygymnasium
Visa på kartaGymnasieskolor nära Kungshögaskolan MG1
Närliggande skolor i Mjölby och Östergötlands län
Fler skolor i Mjölby
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Kungshögaskolan MG1
Vilka gymnasieprogram finns på Kungshögaskolan MG1?
Kungshögaskolan MG1 erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på Kungshögaskolan MG1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Kungshögaskolan MG1 är 13,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,1 p), lägst Teknikprogrammet (13,5 p).
Hur många av eleverna på Kungshögaskolan MG1 blir behöriga till högskolan?
92,9 % av eleverna på Kungshögaskolan MG1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Kungshögaskolan MG1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 237 och 296 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Kungshögaskolan MG1 är behöriga?
74,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Kungshögaskolan MG1?
Kungshögaskolan MG1 har omkring 160 elever (2025/26).
Mer statistik om Kungshögaskolan MG1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →