Edströmska — gymnasium, betygspoäng 12,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola · Kommunal vuxenutbildning
I Västerås finns Edströmska, en kommunal gymnasieskola, med 3 nationella program (2 yrkesprogram, 1 riksrekryterande utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 14,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (13,2 p), lägst Flygteknikutbildningen (12,7 p).
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 13,2 | 14,5 % | 77,3 % | 105–186 | 270 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 12,8 | – | – | – | 30 |
Riksrekryterande utbildning (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Flygteknikutbildningen | 12,7 | – | – | 208–250 | 70 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 60 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Edströmska
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
87,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Edströmska, Västerås
Edströmska är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Västerås.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,0 poäng.
14,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 186 och 250 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 8,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Eskadergatan 24, 72131 Västerås
https://www.vasteras.se/edstromska
Visa på kartaGymnasieskolor nära Edströmska
- Edströmska Gymnasiet Anpassad Gymnasieskola
- Mälardalens Ridgymnasium Västerås
- Realgymnasiet Västerås
- Kunskapsgymnasiet Västerås
Närliggande skolor i Västerås
Fler skolor i Västerås
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Edströmska
Vilka gymnasieprogram finns på Edströmska?
Edströmska erbjuder 3 nationella program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet); riksrekryterande utbildning (Flygteknikutbildningen).
Vad är betygspoängen på Edströmska?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Edströmska är 12,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Fordons- och transportprogrammet (13,2 p), lägst Flygteknikutbildningen (12,7 p).
Hur många av eleverna på Edströmska blir behöriga till högskolan?
14,5 % av eleverna på Edströmska är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Edströmska?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 186 och 250 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Edströmska är behöriga?
87,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Edströmska?
Edströmska har omkring 440 elever (2025/26).
Mer statistik om Edströmska
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →