Betygskartan
Meny

Realgymnasiet Västerås — gymnasium, betygspoäng 13,5

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Västerås

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Realgymnasiet Västerås är en fristående gymnasieskola i Västerås med 3 nationella program (3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 13,5 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 25,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,5 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,5 mot snittet för alla program (oviktat)
25,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
86,6 % Behöriga lärare + 8,9 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
230 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (13,7 p), lägst Naturbruksprogrammet (13,2 p).

Yrkesprogram (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturbruksprogrammet 13,2 25,0 % 78,0 % 98–212 130
Frisör- och stylistprogrammet – – – 120–210 30
Hantverksprogrammet 13,7 – 88,2 % – –
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Realgymnasiet Västerås

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

86,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,4 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,1 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
6,5 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Realgymnasiet Västerås, Västerås

Realgymnasiet Västerås är ett gymnasium (friskola) belägen i Västerås.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 13,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.

25,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 210 och 212 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Sigurdsgatan 14, 72130 Västerås

010-1398620

http://www.relagymnasiet.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Realgymnasiet Västerås

Närliggande skolor i Västerås

Fler skolor i Västerås

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Realgymnasiet Västerås

Vilka gymnasieprogram finns på Realgymnasiet Västerås?

Realgymnasiet Västerås erbjuder 3 nationella program: yrkesprogram (Naturbruksprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Realgymnasiet Västerås?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Realgymnasiet Västerås är 13,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (13,7 p), lägst Naturbruksprogrammet (13,2 p).

Hur många av eleverna på Realgymnasiet Västerås blir behöriga till högskolan?

25,0 % av eleverna på Realgymnasiet Västerås är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Realgymnasiet Västerås?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 210 och 212 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Realgymnasiet Västerås är behöriga?

86,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Realgymnasiet Västerås?

Realgymnasiet Västerås har omkring 230 elever (2025/26).

Mer statistik om Realgymnasiet Västerås

← Se alla skolor i Västerås

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →