Betygskartan
Meny

Entréskolan Västerås — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Västerås

Grundskola Friskola

Grundskola åk 4–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Västerås finns Entréskolan Västerås, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 227,7 poäng läsåret 2025/26, något under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 25,5 poäng sedan läsåret 2019/20. 81,3 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 44,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

227,7 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -2,0 mot rikssnittet +1,0 mot kommunsnittet
44,4 % Behöriga lärare -28,9 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 227,7 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

81,3 % Yrkesprogram (YR)
81,3 % Estetiska (ES)
81,3 % SA / EK / HU
81,3 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

14,6 NP Svenska
11,5 NP Matematik
16,1 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑25,5 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
202,2228,0192,3223,7204,7232,6227,7

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.

~100 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2021/22) Skolverket redovisar ~100 % när bara enstaka elever saknar godkänt betyg, för att ingen enskild elev ska kunna identifieras.
19 Elever i åk 6 med betyg (2021/22)

Mer om åk 6 på Entréskolan Västerås →

SALSA: presterar Entréskolan Västerås som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade under förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 22 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 226 p · Faktiskt: 205 p · Avvikelse: -22 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.

Entréskolan Västerås ligger 22 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 226 poäng och skolan nådde 205 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Entréskolan Västerås

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

44,4 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 10,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

6,4 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -1,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
4,8 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
6,0 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
4,5 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -1,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Entréskolan Västerås, Västerås

Entréskolan Västerås är en grundskola (friskola) belägen i Västerås.

Skolans meritvärde är 227,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är något under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 2,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 226,7 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 22 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 226 poäng och skolan nådde 205 poäng.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 202,2 till 227,7 poäng, en förbättring med 25,5 poäng.

Lärarbehörigheten är 44,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Gymnasiebehörigheten är 81,3 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 6,4, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 4,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Svalgången 1, 72481 Västerås

010-2070777

http://www.entreskolan.se

Visa på karta

Liknande skolor i Västerås

Skolor i Västerås med liknande meritvärde

Fler skolor i Västerås

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Entréskolan Västerås

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild, Geografi, Historia, Hem- och konsumentkunskap, Musik, Samhällskunskap, Idrott och hälsa. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik.

Vanliga frågor om Entréskolan Västerås

Vad är meritvärdet på Entréskolan Västerås?

Meritvärdet på Entréskolan Västerås är 227,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Entréskolan Västerås placerar sig under rikssnittet med 2,0 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Entréskolan Västerås är behöriga?

På Entréskolan Västerås har 44,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Entréskolan Västerås?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Entréskolan Västerås 22 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 226, faktiskt 205 poäng).

Vilken typ av skola är Entréskolan Västerås?

Entréskolan Västerås är en friskola i Västerås (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Entréskolan Västerås?

På Entréskolan Västerås är 81,3 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Entréskolan Västerås?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 6,4, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 4,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Entréskolan Västerås

← Se alla skolor i Västerås

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →