Katedralskolan — gymnasium, betygspoäng 17,0
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Katedralskolan i Lund är en kommunal gymnasieskola med 4 nationella program (3 högskoleförberedande program, 1 övrig utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 17,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 99,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,5 p), lägst Ekonomiprogrammet (16,1 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 17,5 | 100,0 % | 96,3 % | 290–321 | 590 |
| Ekonomiprogrammet | 16,1 | 99,2 % | 95,9 % | 275–300 | 370 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 17,3 | 100,0 % | 94,3 % | 170–289 | 370 |
Övrig utbildning (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| International Baccalaureate (IB) | – | – | – | – | 210 |
Personal, gymnasiet på Katedralskolan
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 93,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Katedralskolan, Lund
Katedralskolan är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Lund.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 17,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 3,1 poäng.
99,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 289 och 321 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Grönegatan 21, 22224 Lund
http://www.lund.se/katedralskolan
Visa på kartaGymnasieskolor nära Katedralskolan
- Hedda Anderssongymnasiet
- Drottning Blankas Gymnasieskola Lund
- Lunds Dans- o Musikalgymnasium
- JENSEN Gymnasium Lund
Närliggande skolor i Lund
Fler skolor i Lund
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Katedralskolan
Vilka gymnasieprogram finns på Katedralskolan?
Katedralskolan erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet); övrig utbildning (International Baccalaureate (IB)).
Vad är betygspoängen på Katedralskolan?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Katedralskolan är 17,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,5 p), lägst Ekonomiprogrammet (16,1 p).
Hur många av eleverna på Katedralskolan blir behöriga till högskolan?
99,7 % av eleverna på Katedralskolan är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Katedralskolan?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 289 och 321 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Katedralskolan är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 93,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Katedralskolan?
Katedralskolan har omkring 1540 elever (2025/26).
Mer statistik om Katedralskolan
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →