Betygskartan
Meny

Hallernaskolan 7-9 2 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Stenungsund

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9 · Anpassad grundskola åk 9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Hallernaskolan 7-9 2 är en kommunal skola (grundskola) i Stenungsund med ett meritvärde på 211,3 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. 84,5 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 84,6 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

211,3 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -18,4 mot rikssnittet -14,9 mot kommunsnittet
84,6 % Behöriga lärare + 11,3 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 211,3 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

84,5 % Yrkesprogram (YR)
82,1 % Estetiska (ES)
81,0 % SA / EK / HU
81,0 % NA / TE

SALSA: presterar Hallernaskolan 7-9 2 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.

Behöriga lärare på Hallernaskolan 7-9 2

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

84,6 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet — markant högre än rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 12,0 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Sammanfattning — Hallernaskolan 7-9 2, Stenungsund

Hallernaskolan 7-9 2 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Stenungsund.

Skolans meritvärde är 211,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 18,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 226,2 poäng är meritvärdet lägre.

Lärarbehörigheten på skolan är hög — 84,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 84,5 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Hallernaleden 10, 44452 Stenungsund

0303-730000

https://www.stenungsund.se/barn-och-utbildning/grundskola/kommunala-grundskolor/kristinedalsskolan-f-9

Visa på karta

Liknande skolor i Stenungsund

Skolor i Stenungsund med liknande meritvärde

Fler skolor i Stenungsund

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Hallernaskolan 7-9 2

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Geografi, Musik, Idrott och hälsa, Biologi, Fysik, Matematik, Kemi.

Vanliga frågor om Hallernaskolan 7-9 2

Vad är meritvärdet på Hallernaskolan 7-9 2?

Meritvärdet på Hallernaskolan 7-9 2 är 211,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Hallernaskolan 7-9 2 placerar sig under rikssnittet med 18,4 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Hallernaskolan 7-9 2 är behöriga?

På Hallernaskolan 7-9 2 har 84,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vilken typ av skola är Hallernaskolan 7-9 2?

Hallernaskolan 7-9 2 är en kommunal skola i Stenungsund (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Hallernaskolan 7-9 2?

På Hallernaskolan 7-9 2 är 84,5 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Är Hallernaskolan 7-9 2 en kommunal skola eller friskola?

Hallernaskolan 7-9 2 är en kommunal skola i Stenungsund av typen Grundskola.

Hur många elever per lärare har Hallernaskolan 7-9 2?

Hallernaskolan 7-9 2 har 12,0 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Mer statistik om Hallernaskolan 7-9 2

← Se alla skolor i Stenungsund

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →