Stora Högaskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Stenungsund · Stora Höga
Grundskola åk 7–9
Stora Högaskolan 7-9 i Stora Höga är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 221,0 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 15,1 poäng sedan läsåret 2019/20. 83,8 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 236,1 | 235,5 | 237,3 | 245,3 | 218,6 | 222,4 | 221,0 |
SALSA: presterar Stora Högaskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 19 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 237 p · Faktiskt: 219 p · Avvikelse: -19 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 237 poäng. Stora Högaskolan 7-9 uppnådde 219 poäng — 19 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Stora Högaskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
75,6 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 11,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Stora Högaskolan 7-9, Stenungsund
Stora Högaskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Stora Höga. Skolan tillhör Stenungsund kommun.
Skolans meritvärde är 221,0 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 8,7 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 226,2 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 19 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 237 poäng och skolan nådde 219 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 236,1 till 221,0 poäng, en minskning med 15,1 poäng.
Lärarbehörigheten är 75,6 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 83,8 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,4, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 5,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Lilla vägen 5, 44460 Stora Höga
https://www.stenungsund.se/barn-och-utbildning/grundskola/kommunala-grundskolor/stora-hogaskolan-f-9
Visa på kartaLiknande skolor i Stenungsund
- Stenungsunds Montessoriskola 221,0 p
- Kristinedalskolan 7-9 220,9 p
- Hallernaskolan 7-9 2 211,3 p
- Hallernaskolan 7-9 1 253,4 p
Skolor i Stenungsund med liknande meritvärde
Fler skolor i Stenungsund
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Stora Högaskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Kemi, Matematik, Hem- och konsumentkunskap.
Vanliga frågor om Stora Högaskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Stora Högaskolan 7-9?
Meritvärdet på Stora Högaskolan 7-9 är 221,0 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Stora Högaskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 8,7 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Stora Högaskolan 7-9 är behöriga?
På Stora Högaskolan 7-9 har 75,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Stora Högaskolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Stora Högaskolan 7-9 19 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 237, faktiskt 219 poäng).
Vilken typ av skola är Stora Högaskolan 7-9?
Stora Högaskolan 7-9 är en kommunal skola i Stenungsund (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Stora Högaskolan 7-9?
På Stora Högaskolan 7-9 är 83,8 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Stora Högaskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,4, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 5,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Stora Högaskolan 7-9
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — geografi
- Skolor i Stenungsund — engelska
- Skolor i Stenungsund — bild
- Skolor i Stenungsund — geografi
← Se alla skolor i Stenungsund
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →