Betygskartan
Meny

Nösnäsgymnasiet 3 — gymnasium, betygspoäng 14,0

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Stenungsund

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Nösnäsgymnasiet 3 i Stenungsund är en kommunal gymnasieskola med 4 nationella program (3 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 14,0 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 92,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,0 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2022/23–2024/25 + 0,1 mot snittet för alla program (oviktat)
92,5 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 10,7 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
88,1 % Behöriga lärare + 10,4 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
400 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,5 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (11,4 p).

Högskoleförberedande program (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 15,2 98,8 % 94,2 % 230–272 270
Samhällsvetenskapsprogrammet – – – – 10
Naturvetenskapsprogrammet 15,5 86,2 % 96,8 % 245–292 –

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Försäljnings- och serviceprogrammet 11,4 – 66,7 % 203–227 130

Personal, gymnasiet på Nösnäsgymnasiet 3

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 88,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,5 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
5,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,9 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Nösnäsgymnasiet 3, Stenungsund

Nösnäsgymnasiet 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Stenungsund.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 14,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

92,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 227 och 292 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Gymnasievägen 2, 44447 Stenungsund

0303-738080

http://www.stenungsund.se/nosnasgymnasiet

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Nösnäsgymnasiet 3

Närliggande skolor i Stenungsund

Fler skolor i Stenungsund

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Nösnäsgymnasiet 3

Vilka gymnasieprogram finns på Nösnäsgymnasiet 3?

Nösnäsgymnasiet 3 erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet).

Vad är betygspoängen på Nösnäsgymnasiet 3?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Nösnäsgymnasiet 3 är 14,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,5 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (11,4 p).

Hur många av eleverna på Nösnäsgymnasiet 3 blir behöriga till högskolan?

92,5 % av eleverna på Nösnäsgymnasiet 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Nösnäsgymnasiet 3?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 227 och 292 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Nösnäsgymnasiet 3 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 88,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Nösnäsgymnasiet 3?

Nösnäsgymnasiet 3 har omkring 400 elever (2025/26).

Mer statistik om Nösnäsgymnasiet 3

← Se alla skolor i Stenungsund

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →