Betygskartan
Meny

Nösnäsgymnasiet 1 — gymnasium, betygspoäng 12,0

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Stenungsund

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Stenungsund finns Nösnäsgymnasiet 1, en kommunal gymnasieskola, med 8 nationella program (8 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 8 program med redovisat värde) är 12,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng.

12,0 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -2,0 mot snittet för alla program (oviktat)
95,6 % Behöriga lärare + 17,9 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
230 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (12,0 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (11,9 p).

Yrkesprogram (8)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 11,9 – 75,9 % 108–182 110
El- och energiprogrammet 12,0 – 73,7 % 198–230 60
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – 195–205 20
Restaurang- och livsmedelsprogrammet – – – 203–220 20
Fordons- och transportprogrammet – – – 135–135 10
Hotell- och turismprogrammet – – – 183–199 10
VVS- och fastighetsprogrammet – – – 185–210 10
Hantverksprogrammet – – – – –

Personal, gymnasiet på Nösnäsgymnasiet 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 95,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,8 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
5,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,1 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Nösnäsgymnasiet 1, Stenungsund

Nösnäsgymnasiet 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Stenungsund.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 8 program med redovisat värde) är 12,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,0 poäng.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 135 och 230 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Gymnasievägen 2, 44447 Stenungsund

0303-738080

http://www.stenungsund.se/nosnasgymnasiet

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Nösnäsgymnasiet 1

Närliggande skolor i Stenungsund

Fler skolor i Stenungsund

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Nösnäsgymnasiet 1

Vilka gymnasieprogram finns på Nösnäsgymnasiet 1?

Nösnäsgymnasiet 1 erbjuder 8 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Hantverksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Nösnäsgymnasiet 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Nösnäsgymnasiet 1 är 12,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (12,0 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (11,9 p).

Hur höga är antagningspoängen till Nösnäsgymnasiet 1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 135 och 230 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Nösnäsgymnasiet 1 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 95,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Nösnäsgymnasiet 1?

Nösnäsgymnasiet 1 har omkring 230 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Nösnäsgymnasiet 1?

Nösnäsgymnasiet 1 är en kommunal skola i Stenungsund (Gymnasium).

Mer statistik om Nösnäsgymnasiet 1

← Se alla skolor i Stenungsund

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →