Hedda Anderssongymnasiet — gymnasium, betygspoäng 12,8
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Hedda Anderssongymnasiet är en kommunal gymnasieskola i Lund med 4 nationella program (4 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,8 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 83,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (13,2 p), lägst Teknikprogrammet (12,2 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 13,2 | 94,8 % | 86,0 % | 233–262 | 470 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 13,2 | 96,3 % | 79,3 % | 200–259 | 460 |
| Teknikprogrammet | 12,2 | 70,0 % | 47,6 % | 218–254 | 200 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 12,5 | 72,7 % | 50,9 % | 253–273 | 140 |
Personal, gymnasiet på Hedda Anderssongymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 95,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Hedda Anderssongymnasiet, Lund
Hedda Anderssongymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Lund.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,1 poäng.
83,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 254 och 273 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Svanevägen 17, 22230 Lund
https://www.lund.se/hedda-anderssongymnasiet/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Hedda Anderssongymnasiet
Närliggande skolor i Lund
Fler skolor i Lund
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Hedda Anderssongymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Hedda Anderssongymnasiet?
Hedda Anderssongymnasiet erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Hedda Anderssongymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Hedda Anderssongymnasiet är 12,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (13,2 p), lägst Teknikprogrammet (12,2 p).
Hur många av eleverna på Hedda Anderssongymnasiet blir behöriga till högskolan?
83,5 % av eleverna på Hedda Anderssongymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Hedda Anderssongymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 254 och 273 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Hedda Anderssongymnasiet är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 95,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Hedda Anderssongymnasiet?
Hedda Anderssongymnasiet har omkring 1270 elever (2025/26).
Mer statistik om Hedda Anderssongymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →