Polhemskolan — gymnasium, betygspoäng 15,5
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Lund finns Polhemskolan, en kommunal gymnasieskola, med 6 nationella program (4 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 6 program med redovisat värde) är 15,5 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 97,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (16,3 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (14,8 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,8 | 96,5 % | 94,9 % | 260–282 | 780 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 16,1 | 95,2 % | 88,2 % | 250–310 | 740 |
| Teknikprogrammet | 15,6 | 98,3 % | 93,5 % | 230–293 | 490 |
| Ekonomiprogrammet | 16,3 | 98,7 % | 96,7 % | 288–306 | 480 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 255–275 | 20 |
| Hantverksprogrammet | 14,9 | – | 70,6 % | – | – |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 30 elever
Personal, gymnasiet på Polhemskolan
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 93,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Polhemskolan, Lund
Polhemskolan är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Lund.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 6 program med redovisat värde) är 15,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,6 poäng.
97,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 275 och 310 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Trollebergsvägen 41, 22230 Lund
Visa på kartaGymnasieskolor nära Polhemskolan
Närliggande skolor i Lund
Fler skolor i Lund
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Polhemskolan
Vilka gymnasieprogram finns på Polhemskolan?
Polhemskolan erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Ekonomiprogrammet); yrkesprogram (Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Polhemskolan?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Polhemskolan är 15,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (16,3 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (14,8 p).
Hur många av eleverna på Polhemskolan blir behöriga till högskolan?
97,2 % av eleverna på Polhemskolan är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Polhemskolan?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 275 och 310 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Polhemskolan är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 93,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Polhemskolan?
Polhemskolan har omkring 2560 elever (2025/26).
Mer statistik om Polhemskolan
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →