Betygskartan
Meny

Tungelsta skola — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Haninge · Tungelsta

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem · Öppen fritidsverksamhet

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Tungelsta finns Tungelsta skola, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 224,5 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 10,4 poäng sedan läsåret 2019/20. 81,5 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 62,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

224,5 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -5,2 mot rikssnittet +1,3 mot kommunsnittet
62,9 % Behöriga lärare -10,4 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 224,5 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

81,5 % Yrkesprogram (YR)
81,5 % Estetiska (ES)
81,5 % SA / EK / HU
81,5 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

9,9 NP Svenska
11,4 NP Matematik
14,9 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑10,4 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
214,1252,3220,6227,3218,6210,5224,5

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

65,5 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
58 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Tungelsta skola →

SALSA: presterar Tungelsta skola som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 13 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 206 p · Faktiskt: 219 p · Avvikelse: +13 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 206 poäng. Tungelsta skola uppnådde 219 poäng — 13 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Tungelsta skola

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Tungelsta skola är 62,9 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 13,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

6,7 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -1,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
4,7 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
4,0 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -2,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
4,5 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -1,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Tungelsta skola, Haninge

Tungelsta skola är en grundskola (kommunal skola) belägen i Tungelsta. Skolan tillhör Haninge kommun.

Skolans meritvärde är 224,5 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 5,2 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 223,2 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 13 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 206 poäng och skolan nådde 219 poäng.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 214,1 till 224,5 poäng, en förbättring med 10,4 poäng.

Lärarbehörigheten är 62,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Gymnasiebehörigheten är 81,5 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 6,7, studiero 4,7 och nöjdhet med skolan 4,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Tungelstavägen 135, 13755 Tungelsta

08-6068208

http://haninge.se/forskola-och-skola/grundskola/

Visa på karta

Liknande skolor i Haninge

Skolor i Haninge med liknande meritvärde

Fler skolor i Haninge

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Tungelsta skola

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Idrott och hälsa, Biologi. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Historia, Matematik, Svenska, Moderna språk.

Vanliga frågor om Tungelsta skola

Vad är meritvärdet på Tungelsta skola?

Meritvärdet på Tungelsta skola är 224,5 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Tungelsta skola placerar sig under rikssnittet med 5,2 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Tungelsta skola är behöriga?

På Tungelsta skola har 62,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Tungelsta skola?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Tungelsta skola 13 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 206, faktiskt 219 poäng).

Vilken typ av skola är Tungelsta skola?

Tungelsta skola är en kommunal skola i Haninge (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Tungelsta skola?

På Tungelsta skola är 81,5 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Tungelsta skola?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 6,7, studiero 4,7 och nöjdhet med skolan 4,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Tungelsta skola

← Se alla skolor i Haninge

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →