Rudbeckianska gymnasiet — gymnasium, betygspoäng 13,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Rudbeckianska gymnasiet är en kommunal gymnasieskola i Västerås med 5 nationella program (4 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,4 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 73,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Humanistiska programmet (14,9 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,2 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 13,2 | 84,4 % | 66,4 % | 185–257 | 490 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 14,5 | 87,4 % | 79,1 % | 233–296 | 330 |
| Teknikprogrammet | 12,3 | 66,0 % | 56,7 % | 203–254 | 220 |
| Humanistiska programmet | 14,9 | 82,4 % | 66,7 % | 198–264 | 50 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 12,2 | 46,2 % | 85,0 % | 178–210 | 80 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 50 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 30 elever
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 20 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Rudbeckianska gymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 91,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Rudbeckianska gymnasiet, Västerås
Rudbeckianska gymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Västerås.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.
73,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 210 och 296 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.
Kontakt och adress
Skolgatan 5, 72215 Västerås
https://www.vasteras.se/rudbeckianska
Visa på kartaGymnasieskolor nära Rudbeckianska gymnasiet
Närliggande skolor i Västerås
Fler skolor i Västerås
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Rudbeckianska gymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Rudbeckianska gymnasiet?
Rudbeckianska gymnasiet erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Humanistiska programmet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Rudbeckianska gymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Rudbeckianska gymnasiet är 13,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Humanistiska programmet (14,9 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,2 p).
Hur många av eleverna på Rudbeckianska gymnasiet blir behöriga till högskolan?
73,3 % av eleverna på Rudbeckianska gymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Rudbeckianska gymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 210 och 296 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Rudbeckianska gymnasiet är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 91,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Rudbeckianska gymnasiet?
Rudbeckianska gymnasiet har omkring 1270 elever (2025/26).
Mer statistik om Rudbeckianska gymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →