Betygskartan
Meny

Yrkesgymnasiet Västerås — gymnasium, betygspoäng 13,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Västerås

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Västerås finns Yrkesgymnasiet Västerås, en fristående gymnasieskola, med 8 nationella program (8 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 8 program med redovisat värde) är 13,4 poäng (2020/21–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 80,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2020/21–2024/25 -0,5 mot snittet för alla program (oviktat)
80,1 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 4 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
100,0 % Behöriga lärare + 22,3 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
340 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (15,1 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,2 p).

Yrkesprogram (8)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Barn- och fritidsprogrammet 13,1 64,3 % 92,3 % 165–211 70
Försäljnings- och serviceprogrammet 13,0 82,6 % 94,1 % 103–205 60
Vård- och omsorgsprogrammet 13,3 92,3 % 91,7 % 200–225 50
El- och energiprogrammet 13,8 81,3 % 100,0 % 240–257 40
Bygg- och anläggningsprogrammet 12,2 – 92,9 % 180–218 30
Fordons- och transportprogrammet – – – 103–185 20
Frisör- och stylistprogrammet – – – 155–189 10
Hantverksprogrammet 15,1 – – – –
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Yrkesgymnasiet Västerås

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 100,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 22,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,5 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
5,8 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
6,9 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Yrkesgymnasiet Västerås, Västerås

Yrkesgymnasiet Västerås är ett gymnasium (friskola) belägen i Västerås.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 8 program med redovisat värde) är 13,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.

80,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 185 och 257 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Kopparbergsvägen 25, 72213 Västerås

090-124600

http://www.yrkesgymnasiet.se/Vasteras/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Yrkesgymnasiet Västerås

Närliggande skolor i Västerås

Fler skolor i Västerås

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Yrkesgymnasiet Västerås

Vilka gymnasieprogram finns på Yrkesgymnasiet Västerås?

Yrkesgymnasiet Västerås erbjuder 8 nationella program: yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Yrkesgymnasiet Västerås?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Yrkesgymnasiet Västerås är 13,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (15,1 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,2 p).

Hur många av eleverna på Yrkesgymnasiet Västerås blir behöriga till högskolan?

80,1 % av eleverna på Yrkesgymnasiet Västerås är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Yrkesgymnasiet Västerås?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 185 och 257 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Yrkesgymnasiet Västerås är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 100,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 22,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Yrkesgymnasiet Västerås?

Yrkesgymnasiet Västerås har omkring 340 elever (2025/26).

Mer statistik om Yrkesgymnasiet Västerås

← Se alla skolor i Västerås

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →