S:t Eriks Katolska Skola — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Stockholm · Enskede
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem · Öppen fritidsverksamhet
S:t Eriks Katolska Skola i Enskede är en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 268,2 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 65,2 poäng sedan läsåret 2019/20. Lärarbehörigheten är hög — 78,7 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 203,0 | 233,9 | 235,3 | 254,9 | 262,3 | 263,6 | 268,2 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar S:t Eriks Katolska Skola som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 31 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 231 p · Faktiskt: 262 p · Avvikelse: +31 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 231 poäng. S:t Eriks Katolska Skola uppnådde 262 poäng — 31 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på S:t Eriks Katolska Skola
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
78,7 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 12,2 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — S:t Eriks Katolska Skola, Stockholm
S:t Eriks Katolska Skola är en grundskola (friskola) belägen i Enskede. Skolan tillhör Stockholm kommun.
Skolans meritvärde är 268,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 38,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 256,6 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 31 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 231 poäng och skolan nådde 262 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 203,0 till 268,2 poäng, en förbättring med 65,2 poäng.
Lärarbehörigheten är 78,7 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,1, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 3,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Enskedevägen 71-73, 12232 Enskede
http://www.sterikskatolskaskola.se
Visa på kartaLiknande skolor i Stockholm
Skolor i Stockholm med liknande meritvärde
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — S:t Eriks Katolska Skola
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Historia, Engelska, Religionskunskap, Bild, Samhällskunskap, Geografi, Svenska, Idrott och hälsa, Musik, Slöjd, Hem- och konsumentkunskap, Teknik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik.
Vanliga frågor om S:t Eriks Katolska Skola
Vad är meritvärdet på S:t Eriks Katolska Skola?
Meritvärdet på S:t Eriks Katolska Skola är 268,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. S:t Eriks Katolska Skola placerar sig över rikssnittet med 38,5 poäng.
Hur stor andel av lärarna på S:t Eriks Katolska Skola är behöriga?
På S:t Eriks Katolska Skola har 78,7 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om S:t Eriks Katolska Skola?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade S:t Eriks Katolska Skola 31 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 231, faktiskt 262 poäng).
Vilken typ av skola är S:t Eriks Katolska Skola?
S:t Eriks Katolska Skola är en friskola i Stockholm (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om S:t Eriks Katolska Skola?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,1, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 3,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på S:t Eriks Katolska Skola förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på S:t Eriks Katolska Skola var 203,0 poäng läsåret 2019/20 och 268,2 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 65,2 poäng under perioden.
Mer statistik om S:t Eriks Katolska Skola
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — historia
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — religionskunskap
- Skolor i Stockholm — historia
- Skolor i Stockholm — engelska
- Skolor i Stockholm — religionskunskap
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →