Sturebyskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Stockholm · Enskede
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem · Öppen fritidsverksamhet
Sturebyskolan är en kommunal skola (grundskola) i Enskede med ett meritvärde på 268,1 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 8,6 poäng sedan läsåret 2019/20. Nästan samtliga elever (95,9 %) är behöriga till gymnasiets yrkesprogram. Lärarbehörigheten är hög — 86,7 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 259,5 | 246,4 | 254,8 | 253,8 | 259,2 | 255,1 | 268,1 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Sturebyskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 14 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 245 p · Faktiskt: 259 p · Avvikelse: +14 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 245 poäng. Sturebyskolan uppnådde 259 poäng — 14 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Sturebyskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Lärarbehörigheten på Sturebyskolan är hög: 86,7 % jämfört med rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 15,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Sturebyskolan, Stockholm
Sturebyskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Enskede. Skolan tillhör Stockholm kommun.
Skolans meritvärde är 268,1 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 38,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 256,6 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 14 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 245 poäng och skolan nådde 259 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 259,5 till 268,1 poäng, en förbättring med 8,6 poäng.
Lärarbehörigheten på skolan är hög — 86,7 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är mycket hög — 95,9 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (rikssnitt 83,5 %).
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,5, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 7,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Bastuhagsvägen 20, 12242 Enskede
https://grundskola.stockholm/hitta-grundskola/grundskola/sturebyskolan
Visa på kartaLiknande skolor i Stockholm
- S:t Eriks Katolska Skola 268,2 p
- Spånga grundskola 268,4 p
- Södra Ängby skola 267,7 p
- Västbergaskolan 269,5 p
Skolor i Stockholm med liknande meritvärde
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Sturebyskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild, Musik, Engelska, Idrott och hälsa, Geografi, Religionskunskap, Samhällskunskap, Teknik, Historia, Biologi, Kemi, Hem- och konsumentkunskap, Fysik, Slöjd, Moderna språk.
Vanliga frågor om Sturebyskolan
Vad är meritvärdet på Sturebyskolan?
Meritvärdet på Sturebyskolan är 268,1 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Sturebyskolan placerar sig över rikssnittet med 38,4 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Sturebyskolan är behöriga?
På Sturebyskolan har 86,7 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Sturebyskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Sturebyskolan 14 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 245, faktiskt 259 poäng).
Vilken typ av skola är Sturebyskolan?
Sturebyskolan är en kommunal skola i Stockholm (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Sturebyskolan?
På Sturebyskolan är 95,9 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Sturebyskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,5, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 7,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Sturebyskolan
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Skolor i Stockholm — bild
- Skolor i Stockholm — musik
- Skolor i Stockholm — engelska
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →