Betygskartan
Meny

Voxgym 1 — gymnasium, betygspoäng 14,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Ovanåker · Edsbyn

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Voxgym 1 i Edsbyn är en kommunal gymnasieskola med 4 nationella program (2 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 14,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng.

14,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,5 mot snittet för alla program (oviktat)
81,3 % Behöriga lärare + 3,6 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
120 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Industritekniska programmet (14,5 p), lägst Teknikprogrammet (14,2 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Teknikprogrammet 14,2 – – 183–260 50
Naturvetenskapsprogrammet – – – 198–285 20

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Industritekniska programmet 14,5 – – 165–201 30
Barn- och fritidsprogrammet 14,4 – – 158–220 20

Personal, gymnasiet på Voxgym 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

81,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 6,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,3 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
7,6 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
9,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +2,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Voxgym 1, Ovanåker

Voxgym 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Edsbyn. Skolan tillhör Ovanåker kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 14,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 201 och 285 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,3, studiero 7,6 och nöjdhet med skolan 9,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.

Kontakt och adress

Olof Johanssons väg 21, 82833 Edsbyn

0271-57161

www.voxgym.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Voxgym 1

Närliggande skolor i Ovanåker och Gävleborgs län

Fler skolor i Ovanåker

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Voxgym 1

Vilka gymnasieprogram finns på Voxgym 1?

Voxgym 1 erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Industritekniska programmet, Barn- och fritidsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Voxgym 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Voxgym 1 är 14,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Industritekniska programmet (14,5 p), lägst Teknikprogrammet (14,2 p).

Hur höga är antagningspoängen till Voxgym 1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 201 och 285 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Voxgym 1 är behöriga?

81,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 6,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Voxgym 1?

Voxgym 1 har omkring 120 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Voxgym 1?

Voxgym 1 är en kommunal skola i Ovanåker (Gymnasium).

Mer statistik om Voxgym 1

← Se alla skolor i Ovanåker

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →