Widénska gymnasiet — gymnasium, betygspoäng 15,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Västerås finns Widénska gymnasiet, en kommunal gymnasieskola, med 4 nationella program (3 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 88,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (16,6 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (14,3 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 16,6 | 100,0 % | 100,0 % | 263–295 | 200 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,6 | 100,0 % | 97,1 % | 248–278 | 200 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,9 | 98,2 % | 93,2 % | 293–317 | 100 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 14,3 | 54,8 % | 96,7 % | 223–244 | 90 |
Personal, gymnasiet på Widénska gymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
81,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Widénska gymnasiet, Västerås
Widénska gymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Västerås.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,7 poäng.
88,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 244 och 317 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 8,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Vasagatan 56, 72220 Västerås
https://www.vasteras.se/widenska
Visa på kartaGymnasieskolor nära Widénska gymnasiet
- Carlforsska gymnasiet
- Carlforsska Gymnasiet Anpassad gymnasieskola
- Rudbeckianska gymnasiet
- JENSEN Gymnasium Västerås
Närliggande skolor i Västerås
Fler skolor i Västerås
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Widénska gymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Widénska gymnasiet?
Widénska gymnasiet erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Widénska gymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Widénska gymnasiet är 15,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (16,6 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (14,3 p).
Hur många av eleverna på Widénska gymnasiet blir behöriga till högskolan?
88,3 % av eleverna på Widénska gymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Widénska gymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 244 och 317 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Widénska gymnasiet är behöriga?
81,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Widénska gymnasiet?
Widénska gymnasiet har omkring 580 elever (2025/26).
Mer statistik om Widénska gymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →