Falu Frigymnasium — gymnasium, betygspoäng 15,0
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Falu Frigymnasium i Falun är en fristående gymnasieskola med 6 nationella program (5 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,0 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 91,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Humanistiska programmet (16,4 p), lägst Teknikprogrammet (12,6 p).
Högskoleförberedande program (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,9 | 93,9 % | 81,8 % | 203–255 | 90 |
| Ekonomiprogrammet | 14,6 | 95,8 % | 88,0 % | 180–239 | 70 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,7 | 100,0 % | 94,7 % | 225–251 | 50 |
| Humanistiska programmet | 16,4 | 84,6 % | 83,3 % | 173–252 | 40 |
| Teknikprogrammet | 12,6 | 94,7 % | 85,7 % | 180–246 | 40 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Vård- och omsorgsprogrammet | 14,6 | 81,3 % | 93,8 % | 113–193 | 40 |
Personal, gymnasiet på Falu Frigymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 95,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Falu Frigymnasium, Falun
Falu Frigymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Falun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,1 poäng.
91,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 193 och 255 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Nybrogatan 20 B, 79172 Falun
Visa på kartaGymnasieskolor nära Falu Frigymnasium
- Kristinegymnasiet
- Musikkonservatoriet Falun
- Hagströmska Gymnasiet Falun 2
- Hagströmska Gymnasiet Falun 1
Närliggande skolor i Falun
Fler skolor i Falun
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Falu Frigymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Falu Frigymnasium?
Falu Frigymnasium erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Humanistiska programmet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Falu Frigymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Falu Frigymnasium är 15,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Humanistiska programmet (16,4 p), lägst Teknikprogrammet (12,6 p).
Hur många av eleverna på Falu Frigymnasium blir behöriga till högskolan?
91,7 % av eleverna på Falu Frigymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Falu Frigymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 193 och 255 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Falu Frigymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 95,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Falu Frigymnasium?
Falu Frigymnasium har omkring 320 elever (2025/26).
Mer statistik om Falu Frigymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →