Betygskartan
Meny

Musikkonservatoriet Falun — gymnasium, betygspoäng 18,1

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Falun

Gymnasium Region

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Falun finns Musikkonservatoriet Falun, en gymnasieskola med region som huvudman, med 1 nationellt program (1 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 18,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

18,1 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 4,2 mot snittet för alla program (oviktat)
100,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 18,2 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
45,1 % Behöriga lärare -32,6 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
40 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högskoleförberedande program (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Estetiska programmet 18,1 100,0 % 90,9 % 145–281 40

Personal, gymnasiet på Musikkonservatoriet Falun

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 45,1 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 4,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,6 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
9,8 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +3,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)

Sammanfattning — Musikkonservatoriet Falun, Falun

Musikkonservatoriet Falun är ett gymnasium (regional skola) belägen i Falun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 18,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 4,2 poäng.

100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 281,1 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,6 och studiero 9,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22.

Kontakt och adress

Daljunkaregatan 11, 79137 Falun

023-490213

http://www.musikkonservatoriet.com

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Musikkonservatoriet Falun

Närliggande skolor i Falun

Fler skolor i Falun

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Musikkonservatoriet Falun

Vilka gymnasieprogram finns på Musikkonservatoriet Falun?

Musikkonservatoriet Falun erbjuder 1 nationellt program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet).

Vad är betygspoängen på Musikkonservatoriet Falun?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Musikkonservatoriet Falun är 18,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur många av eleverna på Musikkonservatoriet Falun blir behöriga till högskolan?

100,0 % av eleverna på Musikkonservatoriet Falun är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Musikkonservatoriet Falun?

Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 281,1 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Musikkonservatoriet Falun är behöriga?

Lärarbehörigheten är 45,1 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 4,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Musikkonservatoriet Falun?

Musikkonservatoriet Falun har omkring 40 elever (2025/26).

Mer statistik om Musikkonservatoriet Falun

← Se alla skolor i Falun

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →