Hagströmska Gymnasiet Falun 2 — gymnasium, betygspoäng 12,0
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Hagströmska Gymnasiet Falun 2 i Falun är en fristående gymnasieskola med 5 nationella program (2 högskoleförberedande program, 3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 12,0 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 72,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (12,7 p), lägst Ekonomiprogrammet (10,5 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2021/22) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 12,7 | 92,9 % | 74,1 % | 160–171 | 40 |
| Ekonomiprogrammet | 10,5 | 80,0 % | – | – | – |
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2021/22) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 12,3 | – | – | 105–141 | 30 |
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 90–170 | 20 |
| Hantverksprogrammet | 12,6 | 45,8 % | 75,0 % | – | – |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
Personal, gymnasiet på Hagströmska Gymnasiet Falun 2
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
86,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Hagströmska Gymnasiet Falun 2, Falun
Hagströmska Gymnasiet Falun 2 är ett gymnasium (friskola) belägen i Falun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 12,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,9 poäng.
72,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 141 och 171 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 5,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2021/22.
Kontakt och adress
Åsgatan 33, 79171 Falun
Visa på kartaGymnasieskolor nära Hagströmska Gymnasiet Falun 2
Närliggande skolor i Falun
Fler skolor i Falun
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Hagströmska Gymnasiet Falun 2
Vilka gymnasieprogram finns på Hagströmska Gymnasiet Falun 2?
Hagströmska Gymnasiet Falun 2 erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet); yrkesprogram (Försäljnings- och serviceprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Hagströmska Gymnasiet Falun 2?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Hagströmska Gymnasiet Falun 2 är 12,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (12,7 p), lägst Ekonomiprogrammet (10,5 p).
Hur många av eleverna på Hagströmska Gymnasiet Falun 2 blir behöriga till högskolan?
72,9 % av eleverna på Hagströmska Gymnasiet Falun 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Hagströmska Gymnasiet Falun 2?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 141 och 171 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Hagströmska Gymnasiet Falun 2 är behöriga?
86,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Hagströmska Gymnasiet Falun 2?
Hagströmska Gymnasiet Falun 2 har omkring 150 elever (2025/26).
Mer statistik om Hagströmska Gymnasiet Falun 2
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →