Betygskartan
Meny

Hagströmska Gymnasiet Falun 1 — gymnasium, betygspoäng 13,7

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Falun

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Falun finns Hagströmska Gymnasiet Falun 1, en fristående gymnasieskola, med 8 nationella program (4 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,7 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 77,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,7 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,2 mot snittet för alla program (oviktat)
77,9 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 6 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -3,9 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
55,9 % Behöriga lärare -21,8 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
700 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,7 p), lägst Industritekniska programmet (12,7 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 13,6 86,4 % 76,7 % 200–247 150
Samhällsvetenskapsprogrammet 13,8 90,9 % 91,7 % 198–248 80
Naturvetenskapsprogrammet 14,7 92,9 % 84,6 % 175–244 60
Teknikprogrammet 14,2 100,0 % 81,3 % 228–265 60

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 13,2 39,4 % 87,5 % 123–201 130
Barn- och fritidsprogrammet 13,4 57,9 % 70,0 % 103–201 90
Fordons- och transportprogrammet 14,2 – 70,0 % 133–189 90
Industritekniska programmet 12,7 – 86,7 % 118–203 50
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Hagströmska Gymnasiet Falun 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 55,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,6 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,4 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Hagströmska Gymnasiet Falun 1, Falun

Hagströmska Gymnasiet Falun 1 är ett gymnasium (friskola) belägen i Falun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

77,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 189 och 265 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Åsgatan 25, 79171 Falun

072-5208971

http://www.hagstromska.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Hagströmska Gymnasiet Falun 1

Närliggande skolor i Falun

Fler skolor i Falun

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Hagströmska Gymnasiet Falun 1

Vilka gymnasieprogram finns på Hagströmska Gymnasiet Falun 1?

Hagströmska Gymnasiet Falun 1 erbjuder 8 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet).

Vad är betygspoängen på Hagströmska Gymnasiet Falun 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Hagströmska Gymnasiet Falun 1 är 13,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,7 p), lägst Industritekniska programmet (12,7 p).

Hur många av eleverna på Hagströmska Gymnasiet Falun 1 blir behöriga till högskolan?

77,9 % av eleverna på Hagströmska Gymnasiet Falun 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Hagströmska Gymnasiet Falun 1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 189 och 265 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Hagströmska Gymnasiet Falun 1 är behöriga?

Lärarbehörigheten är 55,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Hagströmska Gymnasiet Falun 1?

Hagströmska Gymnasiet Falun 1 har omkring 700 elever (2025/26).

Mer statistik om Hagströmska Gymnasiet Falun 1

← Se alla skolor i Falun

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →