Grillska Gymnasiet Västerås — gymnasium, betygspoäng 14,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Västerås finns Grillska Gymnasiet Västerås, en fristående gymnasieskola, med 5 nationella program (4 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 91,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (15,4 p), lägst El- och energiprogrammet (13,3 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 15,4 | 96,6 % | 87,1 % | 250–287 | 190 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,9 | 98,0 % | 95,9 % | 153–254 | 180 |
| Teknikprogrammet | 15,4 | 100,0 % | 96,8 % | 215–261 | 140 |
| Estetiska programmet | 15,4 | 100,0 % | 92,9 % | – | – |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,3 | 62,5 % | 95,8 % | 175–211 | 80 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 20 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Grillska Gymnasiet Västerås
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
70,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 17,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Grillska Gymnasiet Västerås, Västerås
Grillska Gymnasiet Västerås är ett gymnasium (friskola) belägen i Västerås.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,0 poäng.
91,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 211 och 287 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,1, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.
Kontakt och adress
Port-Anders gata 3, 72212 Västerås
https://grillska.se/grillska-gymnasiet-vasteras
Visa på kartaGymnasieskolor nära Grillska Gymnasiet Västerås
Närliggande skolor i Västerås
Fler skolor i Västerås
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Grillska Gymnasiet Västerås
Vilka gymnasieprogram finns på Grillska Gymnasiet Västerås?
Grillska Gymnasiet Västerås erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på Grillska Gymnasiet Västerås?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Grillska Gymnasiet Västerås är 14,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (15,4 p), lägst El- och energiprogrammet (13,3 p).
Hur många av eleverna på Grillska Gymnasiet Västerås blir behöriga till högskolan?
91,4 % av eleverna på Grillska Gymnasiet Västerås är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Grillska Gymnasiet Västerås?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 211 och 287 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Grillska Gymnasiet Västerås är behöriga?
70,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 17,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Grillska Gymnasiet Västerås?
Grillska Gymnasiet Västerås har omkring 610 elever (2025/26).
Mer statistik om Grillska Gymnasiet Västerås
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →