Betygskartan
Meny

Westra Aros Gymnasium 2 — gymnasium, betygspoäng 13,2

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Västerås

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Westra Aros Gymnasium 2 i Västerås är en fristående gymnasieskola med 5 nationella program (5 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 5 program med redovisat värde) är 13,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 32,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,2 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,7 mot snittet för alla program (oviktat)
32,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
50,5 % Behöriga lärare -27,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
270 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (14,2 p), lägst El- och energiprogrammet (11,9 p).

Yrkesprogram (5)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 11,9 – 89,7 % 175–202 70
Frisör- och stylistprogrammet – – – 158–217 50
Hotell- och turismprogrammet – – – 88–165 40
VVS- och fastighetsprogrammet 13,6 – – 88–167 40
Hantverksprogrammet 14,2 32,4 % 84,0 % – –
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Westra Aros Gymnasium 2

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 50,5 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,6 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,0 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
6,5 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Westra Aros Gymnasium 2, Västerås

Westra Aros Gymnasium 2 är ett gymnasium (friskola) belägen i Västerås.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 5 program med redovisat värde) är 13,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.

32,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 165 och 217 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Port-anders Gata 5, 72212 Västerås

021-182700

https://westraaros.se/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Westra Aros Gymnasium 2

Närliggande skolor i Västerås

Fler skolor i Västerås

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Westra Aros Gymnasium 2

Vilka gymnasieprogram finns på Westra Aros Gymnasium 2?

Westra Aros Gymnasium 2 erbjuder 5 nationella program: yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Hantverksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Westra Aros Gymnasium 2?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Westra Aros Gymnasium 2 är 13,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (14,2 p), lägst El- och energiprogrammet (11,9 p).

Hur många av eleverna på Westra Aros Gymnasium 2 blir behöriga till högskolan?

32,4 % av eleverna på Westra Aros Gymnasium 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Westra Aros Gymnasium 2?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 165 och 217 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Westra Aros Gymnasium 2 är behöriga?

Lärarbehörigheten är 50,5 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Westra Aros Gymnasium 2?

Westra Aros Gymnasium 2 har omkring 270 elever (2025/26).

Mer statistik om Westra Aros Gymnasium 2

← Se alla skolor i Västerås

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →