Westra Aros Gymnasium 3 — gymnasium, betygspoäng 12,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Westra Aros Gymnasium 3 i Västerås är en fristående gymnasieskola med 3 nationella program (3 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,4 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 80,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (13,5 p), lägst Ekonomiprogrammet (11,7 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 11,7 | 73,3 % | 60,9 % | 200–235 | 60 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 13,5 | 87,5 % | 76,9 % | 180–235 | 40 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 11,9 | – | 66,7 % | 210–245 | 30 |
Personal, gymnasiet på Westra Aros Gymnasium 3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
82,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Westra Aros Gymnasium 3, Västerås
Westra Aros Gymnasium 3 är ett gymnasium (friskola) belägen i Västerås.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,5 poäng.
80,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 235 och 245 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 5,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Port-anders Gata 5, 72212 Västerås
Visa på kartaGymnasieskolor nära Westra Aros Gymnasium 3
Närliggande skolor i Västerås
Fler skolor i Västerås
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Westra Aros Gymnasium 3
Vilka gymnasieprogram finns på Westra Aros Gymnasium 3?
Westra Aros Gymnasium 3 erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Westra Aros Gymnasium 3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Westra Aros Gymnasium 3 är 12,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (13,5 p), lägst Ekonomiprogrammet (11,7 p).
Hur många av eleverna på Westra Aros Gymnasium 3 blir behöriga till högskolan?
80,4 % av eleverna på Westra Aros Gymnasium 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Westra Aros Gymnasium 3?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 235 och 245 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Westra Aros Gymnasium 3 är behöriga?
82,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Westra Aros Gymnasium 3?
Westra Aros Gymnasium 3 har omkring 120 elever (2025/26).
Mer statistik om Westra Aros Gymnasium 3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →