Hahrska gymnasiet — gymnasium, betygspoäng 12,0
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Hahrska gymnasiet är en kommunal gymnasieskola i Västerås med 4 nationella program (4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,0 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 37,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (13,0 p), lägst El- och energiprogrammet (11,3 p).
Yrkesprogram (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,0 | 37,5 % | 63,0 % | 120–186 | 150 |
| El- och energiprogrammet | 11,3 | – | 75,0 % | 193–228 | 90 |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 12,0 | – | 92,9 % | 88–167 | 40 |
| Industritekniska programmet | 11,7 | – | – | 85–133 | 20 |
Introduktionsprogram (3)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 30 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 30 elever
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
Personal, gymnasiet på Hahrska gymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
75,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Hahrska gymnasiet, Västerås
Hahrska gymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Västerås.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,9 poäng.
37,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 133 och 228 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,0, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Glödgargränd 4, 72130 Västerås
https://www.vasteras.se/hahrska
Visa på kartaGymnasieskolor nära Hahrska gymnasiet
- Hahrska Gymnasiet Anpassad Gymnasieskola
- Kopparlundsgymnasiet
- JENSEN Gymnasium Västerås
- Grillska Gymnasiet Västerås
Närliggande skolor i Västerås
Fler skolor i Västerås
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Hahrska gymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Hahrska gymnasiet?
Hahrska gymnasiet erbjuder 4 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Industritekniska programmet).
Vad är betygspoängen på Hahrska gymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Hahrska gymnasiet är 12,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (13,0 p), lägst El- och energiprogrammet (11,3 p).
Hur många av eleverna på Hahrska gymnasiet blir behöriga till högskolan?
37,5 % av eleverna på Hahrska gymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Hahrska gymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 133 och 228 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Hahrska gymnasiet är behöriga?
75,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Hahrska gymnasiet?
Hahrska gymnasiet har omkring 370 elever (2025/26).
Mer statistik om Hahrska gymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →