Kopparlundsgymnasiet — gymnasium, betygspoäng 12,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Västerås finns Kopparlundsgymnasiet, en fristående gymnasieskola, med 4 nationella program (4 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 4 program med redovisat värde) är 12,6 poäng (2023/24), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 75,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Estetiska programmet (13,3 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (11,8 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 11,8 | 75,0 % | 52,6 % | 140–209 | 80 |
| Estetiska programmet | 13,3 | – | – | 143–192 | 40 |
| Ekonomiprogrammet | – | – | – | 143–202 | 10 |
| Naturvetenskapsprogrammet | – | – | – | 160–233 | 10 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 30 elever
Personal, gymnasiet på Kopparlundsgymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 55,8 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Kopparlundsgymnasiet, Västerås
Kopparlundsgymnasiet är ett gymnasium (friskola) belägen i Västerås.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 4 program med redovisat värde) är 12,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,4 poäng.
75,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 192 och 233 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,9, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21.
Kontakt och adress
Sintervägen 6, 72130 Västerås
Visa på kartaGymnasieskolor nära Kopparlundsgymnasiet
- Hahrska Gymnasiet Anpassad Gymnasieskola
- Hahrska gymnasiet
- JENSEN Gymnasium Västerås
- Grillska Gymnasiet Västerås
Närliggande skolor i Västerås
Fler skolor i Västerås
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Kopparlundsgymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Kopparlundsgymnasiet?
Kopparlundsgymnasiet erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet, Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Kopparlundsgymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Kopparlundsgymnasiet är 12,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Estetiska programmet (13,3 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (11,8 p).
Hur många av eleverna på Kopparlundsgymnasiet blir behöriga till högskolan?
75,0 % av eleverna på Kopparlundsgymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Kopparlundsgymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 192 och 233 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Kopparlundsgymnasiet är behöriga?
Lärarbehörigheten är 55,8 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Kopparlundsgymnasiet?
Kopparlundsgymnasiet har omkring 180 elever (2025/26).
Mer statistik om Kopparlundsgymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →