Betygskartan
Meny

Lugnetgymnasiet — gymnasium, betygspoäng –

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Falun

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Lugnetgymnasiet i Falun är en kommunal gymnasieskola med 7 nationella program (3 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram).

— Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program.
73,5 % Behöriga lärare -4,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
1080 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högskoleförberedande program (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturvetenskapsprogrammet – – – 255–301 270
Estetiska programmet – – – 130–236 220
Teknikprogrammet – – – 200–262 150

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Barn- och fritidsprogrammet – – – 103–183 80
El- och energiprogrammet – – – 180–230 80
Bygg- och anläggningsprogrammet – – – 115–181 70
Fordons- och transportprogrammet – – – 88–173 60
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 110 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Lugnetgymnasiet

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

73,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,7 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,9 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
8,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Lugnetgymnasiet, Falun

Lugnetgymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Falun.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 173 och 301 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.

Kontakt och adress

Lugnetvägen 3, 79131 Falun

023-83000

www.falun.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Lugnetgymnasiet

Närliggande skolor i Falun

Fler skolor i Falun

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Lugnetgymnasiet

Vilka gymnasieprogram finns på Lugnetgymnasiet?

Lugnetgymnasiet erbjuder 7 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet).

Hur höga är antagningspoängen till Lugnetgymnasiet?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 173 och 301 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Lugnetgymnasiet är behöriga?

73,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Lugnetgymnasiet?

Lugnetgymnasiet har omkring 1080 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Lugnetgymnasiet?

Lugnetgymnasiet är en kommunal skola i Falun (Gymnasium).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Lugnetgymnasiet?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Lugnetgymnasiet

← Se alla skolor i Falun

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →