Tranellska gymnasiet — gymnasium, betygspoäng 13,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola · Kommunal vuxenutbildning
Tranellska gymnasiet är en kommunal gymnasieskola i Västerås med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 52,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (14,6 p), lägst Hotell- och turismprogrammet (11,9 p).
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 14,6 | 27,3 % | 80,5 % | 85–175 | 110 |
| Hotell- och turismprogrammet | 11,9 | 77,8 % | 68,8 % | 98–174 | 60 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 40 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 40 elever
Personal, gymnasiet på Tranellska gymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
81,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Tranellska gymnasiet, Västerås
Tranellska gymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Västerås.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.
52,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 174 och 175 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,5, studiero 4,2 och nöjdhet med skolan 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19–2022/23.
Kontakt och adress
Stensborgsgatan 1, 72132 Västerås
https://www.vasteras.se/tranellska
Visa på kartaGymnasieskolor nära Tranellska gymnasiet
- Tranellska Gymnasiet Anpassad Gymnasieskola
- Realgymnasiet Västerås
- Affärsgymnasiet Västerås
- Yrkesgymnasiet Västerås
Närliggande skolor i Västerås
Fler skolor i Västerås
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Tranellska gymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Tranellska gymnasiet?
Tranellska gymnasiet erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Hotell- och turismprogrammet).
Vad är betygspoängen på Tranellska gymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Tranellska gymnasiet är 13,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Restaurang- och livsmedelsprogrammet (14,6 p), lägst Hotell- och turismprogrammet (11,9 p).
Hur många av eleverna på Tranellska gymnasiet blir behöriga till högskolan?
52,6 % av eleverna på Tranellska gymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Tranellska gymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 174 och 175 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Tranellska gymnasiet är behöriga?
81,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Tranellska gymnasiet?
Tranellska gymnasiet har omkring 250 elever (2025/26).
Mer statistik om Tranellska gymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →