Betygskartan
Meny

Västerås Idrottsgymnasium — gymnasium, betygspoäng 14,8

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Västerås

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Västerås Idrottsgymnasium i Västerås är en fristående gymnasieskola med 1 nationellt program (1 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,8 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 92,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,8 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,9 mot snittet för alla program (oviktat)
92,9 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 11,1 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
63,5 % Behöriga lärare -14,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
80 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högskoleförberedande program (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Samhällsvetenskapsprogrammet 14,8 92,9 % 85,7 % 215–239 80

Personal, gymnasiet på Västerås Idrottsgymnasium

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 63,5 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,3 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,5 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,9 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Västerås Idrottsgymnasium, Västerås

Västerås Idrottsgymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Västerås.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,9 poäng.

92,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel) för Samhällsvetenskapsprogrammet är 238,5 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,3, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Apalby gård, 72223 Västerås

070-3705306

http://www.vigy.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Västerås Idrottsgymnasium

Närliggande skolor i Västerås

Fler skolor i Västerås

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Västerås Idrottsgymnasium

Vilka gymnasieprogram finns på Västerås Idrottsgymnasium?

Västerås Idrottsgymnasium erbjuder 1 nationellt program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Västerås Idrottsgymnasium?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Västerås Idrottsgymnasium är 14,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur många av eleverna på Västerås Idrottsgymnasium blir behöriga till högskolan?

92,9 % av eleverna på Västerås Idrottsgymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Västerås Idrottsgymnasium?

Antagningspoängen (medel) för Samhällsvetenskapsprogrammet är 238,5 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Västerås Idrottsgymnasium är behöriga?

Lärarbehörigheten är 63,5 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Västerås Idrottsgymnasium?

Västerås Idrottsgymnasium har omkring 80 elever (2025/26).

Mer statistik om Västerås Idrottsgymnasium

← Se alla skolor i Västerås

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →